תזמורת כלי הנשיפה העירונית באר שבע

ע"ש נסים אלשיך

מנצח התזמורת שלנו:

נסים אלשייך – מייסד התזמורת והמנצח הראשון

נסים אלשיך נולד בדצמבר 1926 בעיר הנמל וידין שבבולגריה, על נהר דנובה. סיים את לימודיו המוזיקליים באקדמיה למוזיקה בבירה סופיה. ב-1949 עלה לישראל וב-1950, עם גיוסו לצה"ל, הצטרף לתזמורת צה"ל בניצוחו של שלום רונלי-ריקליס כנגן כינור, ויולה וקרן יער. ב-1955, עם שחרורו מצה"ל, החל ללמוד בסמינר למורים למוזיקה בתל אביב ובאותה עת החל מלמד מוזיקה בבתי ספר בתל אביב וביפו.

ב-1958, שנה לאחר שסיים את לימודיו, עבר אלשיך לבאר שבע והיה ממייסדי ומפתחי החינוך המוזיקלי בבתי הספר ובסמינר למורים, כולל הקמת מקהלות (בבתי הספר ומקהלה עירונית), תזמורות בבתי ספר, תזמורת סימפונית ראשונה (לחובבים) בבאר שבע והיה בין מקימי הקונסרבטוריון העירוני. ב-1961 הקים את תזמורת הנוער העירונית של הקונסרבטוריון וניצח עליה.

ב-1973 הקים את התזמורת הקאמרית באר שבע (כיום הסינפונייטה הישראלית באר שבע), ניצח עליה בהופעותיה הראשונות ואף שימש גם כמנצח משנה. בין השנים 1983 ו-1993 ניהל את הקונסרבטוריון העירוני בבאר שבע, ובמקביל סייע בהקמת קונסרבטוריונים בנתיבות, ירוחם, ואופקים לפי בקשתם של ראשי המועצות המקומיות.

ב-1996 הקים את תזמורת כלי הנשיפה על שם נסים אלשיך באר שבע והוא שימש כמנהלה המוזיקלי וכמנצחה עד שנת 2010.

אלשיך הוא דמות מרכזית בפיתוח החינוך המוזיקלי בבאר שבע ובנגב, ובשנת 199

קישור: ויקיפדיה – נסים אל שייך

ברכת נסים אלשיך לתזמורת בחגיגות ה 25 להקמתה

חצי יובל לתזמורת כלי הנשיפה ע"ש נסים אלשיך – באר שבע

צלילי המוסיקה ליוו אותי לכל אורך חיי, בזמנים הטובים ובזמנים הקשים. המוסיקה בעבורי, היא אחד הגורמים החשובים ביותר בחינוכו ובעיצוב אישיותו של האדם בחייו האישיים והחברתיים.

חזוני היה לטעת בתלמיד את התובנה שכל אדם יכול למצוא את מקור ההנאה וההנעה שלו ואת תחום כישוריו, ולהקדיש את חייו על מנת להגשים את חלומו למענו ולמען החברה.

אני שמח וגאה שנפל בחלקי להיות היוזם והמוביל בהפרחת שממת המוסיקה בבאר שבע ובנגב, החל מהפעילות בבתי הספר היסודיים והתיכונים, דרך הקמת מקהלות עירוניות, הפעילות בסמינר למורים, הקמת התזמורת הסימפונית של החובבים והקמת הקונסרבטוריון לצד רות הילמן, שבבוא הימים החלפתי אותה כמנהל הקונסרבטוריון.

לפני כחצי יובל שנים, החלטתי לספק מסגרת המשכית לבוגרי תזמורת כלי הנשיפה ולקהל מאזיניו, שבזכותה הנגינה והמוסיקה ימשיכו להיות חלק אינטגרלי גם מחייהם כאנשים בוגרים ובעלי משפחות.

לפני כעשור העברתי את שרביט הניצוח לתלמידי מיכה דוד על מנת שיוביל את המשך קיומה ופיתוחה של התזמורת. זאת מתוך אמונה שלמה כי הוא מתאים לתפקיד ויעשה מלאכתו נאמנה.

בכל סימפוניה ישנם מספר פרקים ובסופם מגיע פרק הסיום.

סימפוניית חיי איננה שונה. היו בה פרקים רבים שכל אחד מהם הוסיף נופח ומימד נוסף ליצירה הכוללת. כעבור 65 שנות עשייה, אני שמח וגאה לומר שסימפוניית חיי שלמה ומלאה.

במעמד מרגש זה של חצי יובל להקמת תזמורת הבוגרים, אני מעביר את מקל הניצוח בשנית.

הפעם אני מעביר את המקל לכל היושבים באולם הערב, ולכל אדם באשר הוא, מורשתי היא שכל אחד ילמד לנצח על חייו וזאת בזכות החיבור לתחום האהבה שלו שמוביל לאהבת החיים בכללותם.

אצלי המוסיקה היא שמחת החיים ואת זה ניסיתי בכל השנים להעביר הלאה.

ילדיי חברי התזמורת, אני רוצה לומר לכם הערב, עד כמה אני גאה בהכם ומאושר לראות את התפתחותכם לאורך השנים. אני מאחל לכם שהמוסיקה תמשיך להיות נוכחת בכל צומת אליו תגיעו במהלך חייכם ושתדעו להעביר הלאה את חדוות המוסיקה גם לממשיכי דרככם.

תודתי נתונה לכל הגורמים שעזרו לי להגיע לרגע הזה. החל מאשתי היקרה מימי וילדיי האהובים נתן ואביבה, שתמיד תמכו בי ואיפשרו לי להגשים את חלומי. אודה לראש העיר מר רוביק דנילוביץ', ולסגניתו ומחזיקת תיך החינוך גב' חפצי זוהר, על תמיכתם הרבה בתזמורת והכרתם בתרומה הייחודית לעיר ב"ש ולנגב כולו.

תודות לכל ראשי הערים, מפקחי החינוך המוסיקלי וכל הגורמים שנרתמו לטובת קידום המוסיקה בכל תקופות פעילותי. תודה לכל מוריי על מקצועותם ומסירותם האין סופית, ולעובדי המנהלה והבמה על עבודתם הברוכה. ברכות גם למשפחות הנגנים שהשקיעו זמנם ומרצם כדי לסייע לילדיהם במהלך הפיתוח המוסיקלי, וכן לקהל המאזינים שתמיד הגיע בנאמנות לקונצרטים. ותמיד תמך בתזמורת. ברכה מיוחדת לממשיך דרכי מיכה דוד – לך אאחל שתמשיך להציג את כישוריך הרבים כנגן וכמנצח ושתזכה להוביל את התזמורת מחיל אל חיל.

אהבתי נתונה לכולכם, עלו והצליחו!

נסים אלשיך

ניסים אלשייך - מנצח