תזמורת כלי הנשיפה העירונית באר שבע

ע"ש נסים אלשיך

אז מי אנחנו? נעים להכיר!

נעים מאד! 

אנחנו תזמורת כלי הנשיפה העירונית של באר שבע. 

איך הכל התחיל? הכל התחיל בשנת 1996, בפגישה של הגברת שרונה קפון – נגנית אבוב – עם מר נסים אלשיך, מנצחה דאז של תזמורת הנוער של באר שבע. באותם הימים, לנגנים חובבים בוגרי תזמורת הנוער לא היה גוף שבו יכלו להמשיך ולנגן.

בעקבות אותה הפגישה הוקמה התזמורת שאיגדה בתוכה נגנים חובבים מנוסים, בוגרי תזמורות נוער ברובם, שהמשותף לכולם היה שמאד רצו להמשיך ולנגן.

במהלך השנים התזמורת קלטה לשורותיה נגנים נוספים רבים, חלקם סטודנטים וחלקים עולים חדשים.

מזה מספר שנים ולאחר פרישתו של מר נסים אלשיך לגמלאות, מנצח על התזמורת מר מיכה דוד, שבעצמו היה נגן בתזמורת (סקסופון אלט).

התזמורת מופיעה בהופעות שונות ברחבי העיר והארץ, כמו גם בפסטיבלים של תזמורות נוער ותחרויות בעולם. 

התזמורת מקיימת חזרות סדירות, בימי ראשון בערב, באולם הקונסרבטוריון. 

התזמורת פועלת בחסות מנהל החינוך, התרבות והספורט של עיריית באר-שבע, חברת "כיוונים", הקונסרבטוריון למוסיקה באר-שבע ועמותת ידידי תזמורת כלי הנשיפה באר-שבע

מיכה דוד - מנצח התזמורת

החל את לימודי הנגינה בגיל 4, בלימוד נגינה על פסנתר. בגיל 8 החל ללמוד נגינה על סקסופון בקונסרבטוריון העירוני באר-שבע, שם סיים את לימודיו בהצטיינות, ובמהלכם זכה במספר תחרויות נגינה ובמלגות. במהלך השנים ניגן בתזמורת-הנוער בניצוחו של נסים אלשיך ונמנה בין בוגריה. את שירותו הצבאי מלא כנגן סקסופון וקלרינט בתזמורת צה"ל, וסיים לימודיו בהוראה ובניצוח תזמורות כלי-נשיפה אצל מפקד ומנצח תזמורת צה"ל אותה עת, אל"מ יצחק גרציאני ז"ל.

בין האירועים הבולטים בהם נטל חלק פעיל ניתן למנות את טקס חתימת הסכם השלום עם ירדן, ביקורו ההיסטורי של הנשיא קלינטון בארץ, פסטיבל בינלאומי לתזמורות צבאיות בצרפת, קבלות פנים לעשרות מנהיגי עולם, מסדרים, טקסים ועוד.

בשירות מילואים משרת דוד בהתנדבות בתזמורת צה"ל, כמפקד הרכב וכמנצח.
עם תום שירותו הצבאי פנה דוד ללימודי המשפטים. בשנת 1998 מונה לנהל את מרכז המוסיקה ברמת אביב והיה למנהל הצעיר בארץ, שם לימד וניצח על תזמורת נוער. במהלך השנים לימד נגינה על סקסופון במספר קונסרבטוריונים בתל-אביב והיה פעיל במסגרת פרוייקטים ללימוד נגינה בקרב ילדי אוכלוסיות קשות יום בשכונות בדרום העיר כמו כן, היה בין מקימי אנסמבל בוגרי תזמורת צה"ל בשנת 2000.

לאחר ששב להתגורר בבאר-שבע הצטרף דוד כנגן מן המניין בתזמורת, היה ממקימי "עמותת תזמורת כלי-הנשיפה ע"ש נסים אלשיך" ובשנת 2008 מונה לשמש כמנצח המשנה. בקונצרט חגיגי שהתקיים ב-1 ביולי 2010 מונה דוד כמנצח תזמורת כלי הנשיפה באר שבע ע"ש נסים אלשיך,  עם פרישתו מתפקיד זה, לצד עיסוקו כעורך דין פעיל

אלשיך נולד בדצמבר 1926 בעיר הנמל וידין שבבולגריה, על נהר דנובה. סיים את לימודיו המוזיקליים באקדמיה למוזיקה בבירה סופיה. ב-1949 עלה לישראל וב-1950, עם גיוסו לצה"ל, הצטרף לתזמורת צה"ל בניצוחו של שלום רונלי-ריקליס כנגן כינור, ויולה וקרן יער. ב-1955, עם שחרורו מצה"ל, החל ללמוד בסמינר למורים למוזיקה בתל אביב ובאותה עת החל מלמד מוזיקה בבתי ספר בתל אביב וביפו.

ב-1958, שנה לאחר שסיים את לימודיו, עבר אלשיך לבאר שבע והיה ממייסדי ומפתחי החינוך המוזיקלי בבתי הספר ובסמינר למורים, כולל הקמת מקהלות (בבתי הספר ומקהלה עירונית), תזמורות בבתי ספר, תזמורת סימפונית ראשונה (לחובבים) בבאר שבע והיה בין מקימי הקונסרבטוריון העירוני. ב-1961 הקים את תזמורת הנוער העירונית של הקונסרבטוריון וניצח עליה.

ב-1973 הקים את התזמורת הקאמרית באר שבע (כיום הסינפונייטה הישראלית באר שבע), ניצח עליה בהופעותיה הראשונות ואף שימש גם כמנצח משנה. בין השנים 1983 ו-1993 ניהל את הקונסרבטוריון העירוני בבאר שבע, ובמקביל סייע בהקמת קונסרבטוריונים בנתיבות, ירוחם, ואופקים לפי בקשתם של ראשי המועצות המקומיות.

ב-1996 הקים את תזמורת כלי הנשיפה על שם נסים אלשיך באר שבע והוא שימש כמנהלה המוזיקלי וכמנצחה עד שנת 2010.

אלשיך הוא דמות מרכזית בפיתוח החינוך המוזיקלי בבאר שבע ובנגב, ובשנת 1996 זכה בתואר יקיר באר שבע.

קישור: ויקיפדיה – נסים אל שייך

קונצרט חצי שנתי- קונסרברטוריון ב"ש

קונצרט שנתי - משכן אומניות ב"ש

מיכה דוד - עו"ד, מנצח התזמורת